Dodavatelé a partneři

Jak snížit energetickou náročnost budov?

  ČTENÍ NA 4 MIN.  |  9.10.2023

Kvalitní izolace může být jedním ze způsobů, jak účinně snížit energetické ztráty budovy a náklady na vytápění. Je však důležité pečlivě zvolit správnou tloušťku izolační vrstvy. Jaká izolace je optimální pro různé části domu a proč se vyplatí investovat do materiálu s větší tloušťkou, radí Ing. arch. Tereza Vojancová ze společnosti URSA, předního výrobce a distributora tepelných izolací.

Zateplování budov je dnes často skloňovaným pojmem. Důvodem je globální změna klimatu a snaha o snížení emisí skleníkových plynů a také nestabilní ceny energií. Energetickou náročnost budovy může významně snížit správně provedená izolace. Starší dům bez izolační vrstvy spotřebuje až 200 kWh/m²·rok, zatímco nízkoenergetický zateplený pouze 50 kWh/m²·rok. 

Proč je důležitá správná tloušťka izolace?

Pro dosažení maximální energetické účinnosti domu a zlepšení kvality vnitřního prostředí je nutné zvolit kvalitní izolaci s dostatečnou tloušťkou. To je jeden z klíčových faktorů, který je však v České republice často podceňován a lidé se zde snaží šetřit. Z dlouhodobého hlediska je to ale špatné řešení. „Nedostatečná izolace znamená zbytečně vysokou spotřebu energie. Tyto náklady budou v dlouhodobém horizontu mnohonásobně vyšší než investice do pořízení kvalitní izolace dostatečné tloušťky. Právě díky úsporám za vytápění mají vyšší tloušťky zateplení výrazně kratší návratnost.,“ vysvětluje architektka Vojancová s tím, že je lepší zaizolovat dům postupně a použít izolaci větší tloušťky, než zateplovat najednou jen tenčí vrstvou.

Schéma úniků tepla

Jaká izolace je vhodná pro jednotlivé části domu?

Izolaci je potřeba všude, kudy může unikat teplo. Konkrétně je třeba řešit izolaci spodní stavby domu, podlah, fasády a střechy. Důležité je vždy zvolit izolaci vhodnou pro dané použití a následně zvážit optimální tloušťku. Pokud budeme zateplovat podlahu půdy, minimální doporučená tloušťka izolace je 30 cm, ekonomicky optimální je 40 cm i více. Jednoduché zateplení podlahy půdy můžeme provést pomocí tepelné izolace z minerálních vláken. Doporučuji použít například náš nový materiál – foukanou minerální izolaci URSA Pure Floc. S touto izolací je možné podlahu zateplit již během jednoho dne bez jakýchkoliv stavebních omezení v interiéru. A vzhledem k tomu, že teplo stoupá vzhůru, mohou být úspory až 20 %. Díky jednoduchosti a levnosti opatření je finanční návratnost u rodinných domů okolo 4 let.“ radí architektka. V případě zateplení střech je třeba zohlednit tvar střechy a podle toho zvolit typ a tloušťku izolace. „Šikmá střecha by měla mít izolaci o minimální tloušťce 26 až 30 cm. Z dlouhodobého hlediska je však mnohem výhodnější jít až na 40 cm izolace. Pro zateplení šikmé střechy můžete vybírat materiály URSA PUREONE DF 39 nebo URSA DF 38,“ říká Vojancová. 

Minerální izolace URSA, ať už se jedná o produktové řady URSA GLASWOOL nebo URSA PUREONE, případně o foukanou minerální izolaci URSA Pure Floc, mají kromě tepelněizolačních vlastností vynikající i akustické vlastnosti, takže pomohou snížit přenos hluku uvnitř budovy. Kromě toho jsou nehořlavé, a přispívají tak k požární odolnosti budovy.

Více informací naleznete na www.ursa.cz.

DALŠÍ ČLÁNKY