Zajímavosti kolem nás

Výlet na zříceninu hradu

  ČTENÍ NA 3 MIN.  |  7.7.2024

Letošní letní výlety z českých luhů a hájů začneme nedaleko Bakova nad Jizerou v okrese Mladá Boleslav. V nadmořské výšce 250 metrů se nachází zřícenina hradu Zvířetice. Tyčí se na pravém břehu řeky Jizery nad obcí Podhradí necelé dva kilometry od vesničky Zvířetice. V okolí najdeme několik turistických i cyklistických stezek včetně dalších zajímavých míst, které je možné při té příležitosti rovněž navštívit. Tak například je tu nedaleko zámek Kosmonosy, zámek Josefův Důl nebo také řemeslný pivovar Garp.

Trocha historie

Původní část hradu zřejmě vznikala kolem roku 1287 a je s ním spjato jméno Zdislav, jenž pocházel z mocného rodu Markvarticů. Jeho synové už byli ovšem nazývání páni ze Zvířetic a odtud pak jméno hradu. Říká se, že hrad sloužil především k výběru mýta na pradávné kupecké cestě z Prahy do Severních Čech.  V roce 1528 přešel hrad do vlastnictví rodu Vartemberků, kteří hrad rozšířili a přestavěli na renesanční zámek. Zámek však v roce 1693 zachvátil první požár, který sice neznamenal konec zámku, ale těžce jej poznamenal. Zato druhý požár v roce 1720 byl již devastující. Z té doby zbyly z původního hradu a pozdějšího zámku jen zdi paláců, část věže a zbytky hradeb.

Ze Zvířetic na hrad

Zbytky hradeb tyčící se do výšky lákaly romantické dobrodruhy, mezi kterými nechyběl ani Karel Hynek Mácha, který jej dokonce sám namaloval. Nicméně od roku 1967 je zřícenina chráněnou kulturní památkou. V dnešní době si hrad můžete za drobný poplatek prohlédnout. Přijedete-li autem, je sice možné zaparkovat prakticky až u samotného hradu, ale daleko příjemnější je vůz nechat ve vesnici Zvířetice a odtud pešky dojdete až k hradu. Cesta je dlouhá zhruba 1,5 kilometru. Původní středověký hrad působil nedobytně. Byl obehnán zdivem s cimbuřím a v severní i v západní části se tyčily dvě vysoké věže. U pravé věže se nacházel padací most a gotická brána s lomeným obloukem. Ostatně tudy také vstoupíte do hradního nádvoří, kde kdysi stál Starý palác, sídlo hradního a později i zámeckého pána. Ze zbytků masivních valených kleneb si můžete představit, jaké to tu kdysi bylo. Kdo takovou představivost nemá, načerpá informace z informační kresby. Uprostřed nádvoří je 42 metrů hluboká studna o průměru 3 metry, jejíž dno se nacházelo přímo v řece Jizeře. 

Kdo touží poznat hlubší historii hradu respektive pozdějšího zámku, měl by předtím navštívit Turistické informační centrum Zvířetice v obci Podhradí, kde může zhlédnout dokument „Zvířetice v zrcadle staletí“ a teprve poté navštívit samotný hrad. Při jeho návštěvě nesmíte opomenout vylézt po strmých schodech na vrchol věže, která nabídne atraktivní výhled do okolní krajiny. Pokud se nechcete občerstvit přímo ve Zvířeticích, je možné navštívit nedaleký pivovar Garp. My jsme si ale vybrali Agarden restaurant v obci Boseň a nutno poznamenat, že jsme nelitovali. Tak zase někdy příště.

 i.s.

DALŠÍ ČLÁNKY