Letem světem BigMatem

OD REGÁLŮ DO STAVEBNIN V MANĚTÍNĚ

  ČTENÍ NA 6 MIN.  |  22.6.2024

Manětín je nevelké město ležící pod tajemnou Chlumskou horou v severní části Plzeňského kraje. Protéká jím Manětínský potok, který se vlévá do Střely. Je to kraj hlubokých lesů a inspirativních míst lákajících k turistice. Už jen barokní zámek uprostřed města s kouzelnou zahradou je místo, které stojí za to poznat. Řadu dalších památek je možné navštívit v okolí. Třeba státní zámek Valeč nebo Plasy. Tentokráte jsme měli ovšem jiné plány a zavítali do firmy L. L. TRADE Agro Hobby, s.r.o., abychom se setkali s majitelem Martinem Liškou.

Pro vysvětlení: L.L. TRADE Agro Hobby je divize firmy L.L.TRADE, s.r.o., která se zabývá navrhováním a výrobou regálů všeho druhu, zatímco divize AGRO je prodejna stavebnin, která je součástí družstva BigMat. Nacházíme se v místě, kdy kdysi stály zpustošené budovy lesní správy a zemědělského družstva. Areál firmy má dnes všechny haly zrekonstruované, novotou vonící prodejnu a úplně novou budovu, která se nyní dokončuje a kde bude zázemí společnosti. Na žádnou rekonstrukci ani na stavbu nové haly či balírny nebyla potřeba dotace. Na všechno si firma postupně vydělal sama. Cesta to ovšem byla dlouhá a velmi pestrá.

Než Martin Liška našel zázemí v Manětíně, aby zde začal své podnikání, pracoval na různých místech. Původem strojař sbíral zkušenosti nejen v oboru, ale třeba montáží sádrokartonů, jejichž boom nastal brzo po sametové revoluci. Pravděpodobně stěžejní zaměstnání jej potkalo na pozici obchodního referenta v OZAP Toužim, kde měl příležitost poznat a na vlastní kůži vyzkoušet celý technologický postup výroby regálových systémů včetně montáže. Následně po kratší pracovní zastávce v Německu založil firmu L.L.TRADE, s.r.o. V současné době má 47 zaměstnanců, další pobočku v Praze, Vídni a začíná intenzivně spolupracovat se Srbskem. Produkty, tzn. regálové systémy, firma navrhuje a dodává nejen českým firmám a obchodním společnostem, ale také na Slovensko, do Polska, Rakouska, Francie a Srbska.

V čem jste při výrobě regálů jiní než konkurence, protože konkurence je zrovna v této oblasti docela velká?

Máte pravdu, regály vyrábí hodně firem. Já jsem původem strojař, což se v tomto podnikání docela hodí. Obecně řeknu, že nejde jen o to vyrobit nějaký regál, ale navrhnout jej podle toho, co klient zrovna potřebuje včetně nejrůznějších doplňků, které jsou většinou atypické. My se snažíme regály přizpůsobovat potřebám klientů a různému druhu zboží.

Ale například dodavatelé některých produktů, jakými je třeba stavební chemie, si dodávají produkty a současně své regály se svým brandem. To pro vás není konkurence?

Vůbec ne. My zásadně nevyrábíme žádné sériové řady. Firmy si u nás jednoduše objednají na míru navržené regály pro své produkty, a my je pak vyrábíme podle aktuálních potřeb. A jsou mezi nimi i dodavatelé stavební chemie. Pravda, někdo si objedná regály z Polska nebo Itálie. Ale může to být nakonec problém, protože od roku 1992 platí v Evropské Unii norma definující kompatibilitu. To znamená, že police vyrobená v Německu by měla pasovat do našeho regálu a obráceně. Jenže někteří výrobci to nedodržují. Nás těší, že máme zákazníky, kteří od nás nejprve odešli, ale nyní se zase vracejí, protože je to pro ně výhodné a nemají žádné další problémy.

A co vás vedlo začít prodávat stavební materiály?

Když jsme ten náš areál postupně rekonstruovali, vznikla myšlenka, postavit zde showroom pro naše produkty. Ale pak jsme si vyhodnotili, že zákazníci by sem asi stejně moc nejezdili, a protože tu nebyly žádné stavebniny, dokonce nebylo možné nikde koupit ani žárovku, rozhodli jsem se, že zkusíme prodejnu stavebnin. Spolupráci s jinými řetězci jsme brzo vyloučili a naopak jsme se obrátili na centrálu BigMatu a posléze jsme získali i členství. Nejsme ale stavebniny klasického typu, ale spíše takový malý hobby-market, protože vedle stavebního materiálu prodáváme produkty ze zahradnictví, papírnictví, částečně i z domácích potřeb.

Kdy jste vstoupili do BigMatu?

To bylo v roce 2018. Tenkrát jsme hodně peněz investovali do prodejny a kvůli covidu jsme ji museli náhle zavřít. Naštěstí se hobby markety nakonec otevřely, protože lidi potřebovali materiál. BigMat nám přinesl lepší cenové podmínky, nové kontakty a nové příležitosti, i ve výrobě regálů. Jsem rád, že jsme součástí BigMatu. Naše spolupráce je zajímavá a pestrá, a věřím, že se nám do budoucna trochu zvětší obrat. 

Nesvazuje vás někdy to široké portfolio zboží?

Já rozumím tomu, že by bylo asi nejlepší, kdyby v celém BigMatu bylo zboží stejné. Jenže my jsme společenství a každý region je jiný. Zákazníci jsou v daném místě zvyklí na něco a neradi svůj postoj mění. Každopádně je to záležitost centrály, která vyhodnotí, zda je lepší prodávat „x“ druhů cihel, nebo jen některé. Máme například deset dodavatelů pytlovaných suchých směsí, protože v každém kraji je nějaký domestikovaný dodavatel, na kterého tam jsou zvyklí. Určitá míra sjednocení by BigMatu prospěla, ale chápu, že je to složité.

Jak jste se vypořádali s nedostatkem materiálu, který před časem nastal?

Držíme si stále velké skladové zásoby, což znamená, že máme pořád kam sáhnout. Byly sice menší problémy se světelnými tělesy a plexisklem, ale jinak nás to moc nezasáhlo. Vlastně nás do značné míry podržely právě stavebniny, které využily příležitosti a předělávaly třeba sklady a prodejny. My jsme taky v tu dobu dokončili novou prodejnu včetně fasády.

Jaké máte plány do budoucna, tedy kromě regálů, kde se vám velmi daří…

Doufám, že prodejnu stavebnin nejen udržíme, ale navýšíme obrat. Hodně jsme dosud investovali a nyní se budeme věnovat hlavně prodeji. Začínají se zde prodávat pozemky a věříme, že se Manětín bude rozšiřovat, čehož chceme využít.

Děkujeme za rozhovor

i.s.

DALŠÍ ČLÁNKY