Materiály a technologie

Foukaná izolace – efektivní a ekologické řešení zateplování

  ČTENÍ NA 6 MIN.  |  30.6.2024

Tepelná izolace aplikovaná foukáním je ve světě zateplování stále populární metodou. Přináší totiž řadu výhod, zejména pokud jde o energetickou účinnost a ekologickou šetrnost. Hodí se pro různé typy budov, od novostaveb rodinných domků, až po rekonstrukce historických objektů. V čem tkví její největší výhody, jaké materiály můžeme při aplikaci „foukat“ a na co je třeba dát při tomto způsobu izolování domu největší pozor?

Foukaná izolace může být vyrobena z různých materiálů. Nejčastěji se foukáním aplikuje izolace z:

Celulózových vláken, vyrobených z recyklovaného novinového papíru (například Climatizer Plus). Tato izolace z hlediska tepelně technických vlastností vyniká výbornou hodnotou měrné tepelné kapacity, která udává schopnost materiálu akumulovat teplo/chlad a tím zajišťovat dobrou teplotní stabilitu interiéru. Vyrábí se rozvlákněním papíru a impregnací minerálními solemi, což zajišťuje odolnost vůči plísním a biologickým škůdcům. Jedná se tedy o ekologický materiál, šetrný k životnímu prostředí. Po skončení své životnosti může být celulóza bezpečně kompostována, a dokonce sloužit jako hnojivo.

Minerálních vláken, a to jak skelných, tak čedičových. Tato izolace vyniká svou odolností proti ohni a plísním i dlouhou životností. Skelná vlákna se vyrábějí tavením skla a tažením do vláken, zatímco čedičová vlákna se získávají z roztaveného čediče.

Polystyrenu, výhodného zejména svou velice nízkou hmotností. Používá se proto hlavně tam, kde je velký tlak na co nejmenší přitížení konstrukce. Polystyren se vyrábí polymerací styrenu a jeho následným napěněním. S příměsí grafitu se výborně hodí do vlhkých prostor – například pro zateplení podlahy nad zeminou, nebo pro izolace vnějších obvodových dutých stěn jako dutinová izolace (příkladem je Climastyren).

Dřevěných vláken, které podobně jako celulóza disponují dobrými akumulačními schopnostmi a jsou ekologická. Jedná se o přírodní materiál, který se vyrábí z rozvlákněné dřevní hmoty, pochází z obnovitelných zdrojů a je biologicky rozložitelný.

Časté použití foukané izolace při zateplení půdního prostoru

Výhody foukané izolace

Foukaná izolace dokonale vyplní i ty nejmenší mezery a dutiny, čímž zabraňuje vzniku tepelných mostů a tepelným ztrátám. To vede ke snížení nákladů na vytápění a chlazení​. Izolace se aplikuje pomocí speciálních strojů, které materiál zafoukají do konstrukce. Tím je zajištěna rychlá instalace bez zbytečného odpadu. A právě absence odpadu u této technologie z ní činí oproti konkurenčním způsobům aplikace velice ekonomicky i ekologicky výhodnou záležitost. Dalším nezanedbatelným benefitem je rychlost aplikace, se kterou se opět další způsoby izolování nemohou rovnat. Foukanou izolaci lze aplikovat do svislých, šikmých i vodorovných konstrukcí, což ji činí ideální volbou pro různé typy staveb a renovací. Je vhodná pro zateplení střech, stěn, podkroví, podlah a dalších částí domu. ​

Foukaná izolace použita u novostavby školy

Nevýhody foukané izolace

Jedním z problémů foukané izolace, často diskutovaným zejména u celulózových materiálů, je riziko sesedání, což může v konečném důsledku způsobit vznik tepelných mostů a snížení izolační účinnosti. Tomuto problému lze předejít správnou aplikací a dodržením technologických postupů doporučených výrobci. Proto je pro dosažení optimálních výsledků nezbytná odborná instalace. Foukanou izolaci nelze aplikovat svépomocí, protože vyžaduje speciální vybavení a zkušenosti. Nesprávná aplikace může vést k nerovnoměrné vrstvě izolace, ale právě i k následnému sesednutí zafoukaného materiálu. Foukaná izolace také není vhodná pro všechny typy konstrukcí. Zejména tam, kde je izolace vystavena přímému mechanickému namáhání nebo tam, kde by mohla být stlačena a ztratila své izolační vlastnosti.

Aplikace foukané izolace

Správné zafoukání izolace do konstrukce je klíčové pro zajištění její efektivity a dlouhodobé funkčnosti. Kontrola správného zafoukání zahrnuje vizuální dozor, probíhající v průběhu aplikace izolačního materiálu. Po aplikaci se provádí měření objemové hmotnosti nafoukané izolace, aby se zajistilo, že bylo aplikováno správná množství materiálu. Pokud jsou k tomu vhodné teplotní podmínky v exteriéru, probíhá i kontrola termokamerou, jež spolehlivě nedestruktivně detekuje tepelné mosty a špatně zaizolované oblasti. V komplikovaných a těžko přístupných místech mohou být použity minikamery, které umožňují vizuální inspekci vnitřku konstrukce a kontrolu, zda je materiál správně rozprostřen​. Všechny tyto kroky vedou k tomu, aby bylo zajištěno, že je foukaná izolace aplikována správně, čímž se maximalizuje její účinnost a životnost.

Foukaná izolace v kombinaci s inteligentní membránou

Zateplené podkroví

Foukat nebo pokládat?

Foukaná izolace představuje moderní, efektivní a ekologicky šetrné řešení pro zateplení budov. Její způsobilost vyplnit i těžko dostupné prostory, vysoká izolační schopnost a šetrnost k životnímu prostředí z ní činí zajímavou volbu pro všechny typy staveb. Alfou a omegou správné funkce zateplení je způsob aplikace, volte proto vždy kvalifikované firmy s dobrými referencemi, které pohlídají správné nastavení foukacích strojů i ideální distribuci materiálu ve vyplňovaném prostoru. Z hlediska ceny je materiál pro zafoukání o něco dražší, než izolace dodávané v deskách nebo rolích, na druhou stranu jeho aplikace je mnohem rychlejší a méně pracná. Nekompromisně také vítězí foukaná tepelná izolace v místech komplikovaných detailů, u nichž je vyplnění jiným druhem izolace jen obtížné, nebo dokonce nereálné. Správný výběr materiálu i způsobu jeho aplikace tak vždy závisí na konkrétních podmínkách stavby i druhu zateplované konstrukce.

ski

Foto autor a archiv firmy Ciur

Aplikace foukané izolace u nové dřevostavby

A je hotovo...

DALŠÍ ČLÁNKY